Kasulikud

ARTIKLID








Juhul, kui hambas on auk, mis ületab kahte hambapinda, tuleb sinna valmistada vastupidav keraamiline täidis (panus), mis liimitakse spetsiaalsete liimidega hambasse.
Täidiseid soovitame:

* Kui on vaja asendada suur vana täidis
* Kui hambaauk ületab 2 hambapinda



Email e. vaap on hambapinda kattev väga tugev ainekiht. See on kõige kõvem ollus organismis. Emailis pole rakke. Ta koosneb tihedalt asetsevatest apatiidikristallidest. Apatiit on mineraal, mis sisaldab kaltsiumi, fosforit ja fluori.

email

(hambaarst.ee)



Igemepõletik ehk gingiviit kujuneb välja soodsate lokaalsete ja üldiste faktorite toimel, kusjuures on säilunud igeme terviklik kinnitus hamba pinnale. Tüüpilised nähud on valulikkus, punetus, turse, harvem igemete vohamine ja haavandid. Esineb põhiliselt lastel ja noortel inimestel.

(hambaarst.ee)



Kaaries on hamba kõvakudede, emaili, hambaluu ja juuretsemendi kroonilise kuluga haigus, mille tagajärjel tekib hambasse defekt. Protsess on pöördumatu – hambakude ei taastu iseenesest. Küll aga on võimalik karioosse protsessi alg- ehk laigustaadiumis kaariese kulgu pidurdada ja emaili remineraliseerida, vältimaks defekti väljakujunemist. Karioossete defektide liigid on algav kaaries, emailikaaries, dentiinikaaries ja sügav hambaluukaaries.

(hambaarst.ee)



Dentiin on hambaemaili all olev kollakas hambale iseloomulik luukoe vorm. Dentiinis puuduvad rakud, kuid seda läbivates kanalites paiknevad hambaõõnt täitva hambasäsi pinnal olevate dentiini soodustavate rakkude tsütoplasma jätked.

dentiin

(hambaarst.ee)



Hambakaarelt puuduvaid hambaid saab asendada sildproteesi abil. Sel juhul ühendatakse puuduva hamba kohale valmistatud kroon naaberhammastele valmistatud kroonide külge. Praktikas lihvitakse augu kõrval olevad hambad sillapeadeks. Seejärel võetakse spetsiaalse kummimassiga jäljend, mis saadetakse laborisse. Seal valmistab hambatehnik jäljendist valatud kipsmudelile kunsthambad, mille hambaarst suhu kinnitab. Suhu liimitud silda ei saa patsient ise suust eemaldada. Hästi tehtud sild on pikaaegne, kui tugihambad terved püsivad. Seepärast on eriti tähtis hambalt kroonile üleminekul koht puhtana hoida, et sinna ei tekiks kaariest ega igemepõletikku.

(hambaarst.ee)



Igemetasku on nähtus, kus põletiku tagajärjel on hävinenud igeme kinnitus hambale ning igeme ja hambapinna vahele on moodustunud tasku (vahe), mille kaudu mikroobid pääsevad kudedesse.

(hambaarst.ee)



Hambaõõs ehk hambapulp paikneb hamba keskel ja on ümbritsetud dentiiniga. Hambaõõs on täidetud koheva hambasäsiga, mis sisaldab veresooni ja närvilõpmeid. Viimased sisenevad juuretipu kaudu juures olevasse õõnsusesse – juurekanalisse. Veresooned varustavad elusaid kudesid toitainete ja hapnikuga, närvilõpmed on valuretseptorid.

(hambaarst.ee)



Aft on villikesest tekkinud haavand suu limaskesta.

Selliste aeg-ajalt esinevate haavandite täpset tekkepõhjust ei teata, aga esile võivad selle kutsuda keemiline ärritus (toiduainetest – näiteks tomat), mehaaniline ärritus (halvasti istuv protees) või mikroobid (ebapiisav suuhügieen). Ka muutused verepildis (raua, foolhappe b-vitamiini puudus, hormonaalsed tasakaaluhäired) võivad olla kaasosalised suu limaskesta haavandite tekkes. Soodumus aftide tekkeks on päritav.

Tavaliselt paranevad aftid iseeneseslikult 7-10 päevaga. Suud võib loputada desinfitseeriva lahusega (näit kloorheksidiiniga). Alkoholi sisaldavat suuvett tuleks vältida. Raskema aftoosi korral (üle 1cm haavandid) tuleks ikkagi pöörduda arsti poole, kes vajadusel määrab lisaks kortisooni ravikuuri.

aft

(hambaarst.ee)


Copyright by Dentores Dental Care OÜ 2016. All rights reserved.